Webinar 12.09: OT10 – jak dobrze wpisać działania w logikę projektu
Webinar: OT 10 Zdrowie i pomoc społeczna praktycznie – jak dobrze wpisać działania w logikę projektu
Zapraszamy na kolejne spotkanie z nowego cyklu webinarów prowadzonych przez Związek Miast Polskich (więcej tutaj).
Już 12 września 2024 przedstawimy działania z 10 Obszaru Tematycznego: Zdrowie i pomoc społeczna. W ujęciu całego projektu podpowiemy jak można zaplanować działania poprawiające dostępność opieki zdrowotnej i dostępność usług dla osób starszych w środowisku lokalnym. Omówimy spójność działań OT10 z działaniami transformacji energetycznej, mobilności miejskiej czy przeciwdziałaniu bezdomności.
Celem webinaru pozostanie wsparcie w zaplanowaniu działań zmierzających do poprawy dostępności usług zdrowotnych i społecznych. Bezpośrednia użyteczność świadczeń zdrowotnych polega na natychmiastowej poprawie samopoczucia pacjenta, stanu jego zdrowia, a użyteczność usług społecznych mierzona jest zwykle ich skutecznością w ograniczaniu wykluczenia społecznego. Usługi zdrowotne i społeczne mają pomóc mieszkańcom w przezwyciężaniu trudnych sytuacji, w jakich się znaleźli. Co najważniejsze oba systemy, działające w szerokiej dostępności połączonej z wysoką jakością, stworzą poczucie dobrostanu mieszkańców, wzmocnią ich poczucie bezpieczeństwa.
Tę ideę chcemy zaproponować w praktycznym ujęciu przykładowych działań będących częścią przykładowego projektu. Prezentowany przykład fikcyjnego projektu, ale zgodnego z zasadami Regulaminu naboru w ramach Polsko Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, obejmie:
- szczegółowe przedstawienie działania w OT 10 – cel działania, jego spójność z celem projektu, celami miasta i programu, realizację zasad horyzontalnych, wykorzystanie partycypacji, budżet działania oraz komplementarność z pozostałymi działaniami projektu
- omówienie przykładowego projektu, zawierającego działania wpisujące się w wybrane obszary tematyczne (OT4, OT5, OT6, OT10, OT11) przy zachowaniu właściwych proporcji źródeł finasowania (SECO/SDC). Przykład opracowany został zgodnie z przyjętą przez ZMP logiką opracowania projektu, z zachowaniem spójności oraz wewnętrznej komplementarności działań.