Startuje Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast
7 marca 2024 roku ogłoszony został nabór projektów w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, a wraz z nim ruszyło Centrum Konsultacyjne dla miast. Do udziału w naborze wniosków o dofinansowanie zaproszonych jest 139 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.
Celem Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast jest podnoszenie jakości życia mieszkańców średnich miast tracących funkcje miejskie oraz zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych w średnich polskich miastach i pomiędzy nimi.
Wnioskodawcy mogą ubiegać się o realizację kompleksowych projektów ukierunkowanych na podnoszenie jakości życia mieszkańców w następujących obszarach tematycznych:
- kształcenie oraz szkolenie zawodowe i specjalistyczne,
- finansowanie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw,
- wspieranie zarządzania migracją i promowanie działań integracyjnych,
- poprawa bezpieczeństwa publicznego,
- efektywność energetyczna i energia odnawialna,
- transport publiczny,
- gospodarka wodno-ściekowa,
- zarządzanie odpadami,
- ochrona przyrody i różnorodność biologiczna,
- zdrowie i pomoc społeczna,
- mniejszości i grupy w niekorzystnej sytuacji społecznej,
- zaangażowanie obywatelskie i przejrzystość.
Zagadnieniami przekrojowymi upowszechnianymi w proponowanych działaniach są włączenie społeczne oraz przeciwdziałanie i adaptacja do zmian klimatu.
Jak to będzie działać?
Program będzie realizowany w trzech etapach. W pierwszym z nich miasta wnioskodawcy opracują wnioski aplikacyjne (rok 2024), które po poddaniu ocenie przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (Krajową Instytucję Koordynującą-Operatora Programu – KIK-OP) zostaną następnie uszczegółowione przez wybrane miasta zaliczone do grona finalistów (rok 2025). Do udziału w drugim etapie zostaną zaproszone miasta, których wnioski złożone w pierwszym etapie będą najlepiej ocenione, a ich liczba będzie zależeć od wykorzystania dostępnej alokacji. Trzeci etap (począwszy od roku 2026) rozpocznie podpisanie umowy o dofinansowanie i wówczas miasta laureaci przystąpią do faktycznego wykonania projektów. Realizacja programu zakończy się w 2029 roku.
Szczegóły naboru i wyboru projektów znajdują się na stronie organizatora
Centrum Konsultacyjne
Dla lepszego przygotowania miast do udziału w Programie zespół ekspertów Związku Miast Polskich uruchomił Centrum Konsultacyjne, którego zadaniem jest świadczenie pomocy miastom wnioskodawcom poprzez:
- Bazę wiedzy zawierającą materiały merytoryczne wspierające przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej w różnych obszarach tematycznych
- Blok pytań i odpowiedzi (FAQ) umożliwiający przegląd oraz zadawanie pytań w każdym obszarze tematycznym
- Cykl stacjonarnych spotkań informacyjno-szkoleniowych dotyczących założeń programu i wymogów naboru
- Serię webinarów tematycznych ściśle powiązanych z konkretnymi celami szczegółowymi Programu
- Aktualizowany kalendarz wydarzeń związanych z przygotowaniem do udziału w Programie