Uwaga! Aktualizacja Poradnika metodycznego Wskaźniki projektowe
Zapraszamy do zapoznania się ze zaktualizowaną wersją poradnika, który ma za zadanie wesprzeć miasta wnioskodawców w doborze wskaźników rezultatu i produktu oraz określeniu wartości bazowej i docelowej.
Coraz częściej pojawiające się w Centrum Konsultacyjnym pytania dotyczące wskaźników skłoniły nas do przeglądu i uzupełnienia poradnika. W efekcie przeprowadzonej analizy uspójniliśmy nazwy wskaźników, tak żeby były zgodne z Załącznikiem nr 10 do regulaminu i kafeterią wskaźników w formularzu aplikacyjnym. W tym miejscu warto wspomnieć, że w została opublikowana zmiana Regulaminu naboru, m.in. w zakresie Załącznika 10. Zachęcamy do śledzenia stron www.programszwajcarski.gov.pl oraz www.wsparciemiast.pl.
Poza uspójnieniem nazw wskaźników został dodany rozdział Ogólne wskazówki metodyczne, w którym opisujemy podejście do roku bazowego – dla wskaźników proponowanych we Wstępnej Propozycji Projektu jako wartość bazową należy podać najbardziej aktualną wartość wskaźnika pozyskaną w czasie przygotowania wniosku, zaś dla wskaźników w Kompletnej Propozycji Projektu – najbardziej aktualną wartość na czas przygotowania wniosku na drugim etapie.
To, na co w szczególny sposób chcielibyśmy zwrócić uwagę przedstawicieli zespołów projektowych, to zmiana sposobu wyliczania wskaźników W15R Praca przewozowa transportu publicznego, W52R Odsetek pacjentów pozytywnie oceniających jakość usług zdrowotnych po zakończeniu projektu i W66P Odsetek mieszkańców potwierdzających poprawę jakości usług świadczonych przez urząd miejski. W przypadku trzech ww. wskaźników wartość bazowa i wartość docelowa będzie potwierdzana badaniami: wstępnym na etapie KPP (wartość bazowa) i badaniem na koniec realizacji projektu (wartość docelowa). Wnioskodawca, wybierając te wskaźniki, powinien w punkcie 8 Części A Wstępnej Propozycji Projektu:
1) w polach „wartość bazowa” i „wartość docelowa” wskaźnika wstawić wartość „0”;
2) w opisie proponowanego działania (pkt. 17. Zakres działania oraz jego uzasadnienie), w ostatnim paragrafie określić w punktach procentowych skalę oczekiwanego wzrostu wskaźnika;
Natomiast na etapie Kompletnej Propozycji Projektu Wnioskodawca powinien:
1) w polu „wartość bazowa” podać wartość wskaźnika wyliczoną w oparciu o wyniki badania wstępnego (wykonanego w trakcie prac nad KPP);
2) w polu „wartość docelowa” zadeklarować taką wartość wskaźnika, która zgodna jest z deklaracją złożoną na etapie składania WPP.
Dodatkowo, zmotywowani zadawanymi pytaniami, zmodyfikowaliśmy podejście do wskaźników, którymi mają być mierzone nowe i zmodernizowane inwestycje. Wskazaliśmy, że pod pojęciem „nowe” kryją się inwestycje nowo wybudowane, rozbudowane i przebudowane, a pojęcie „zmodernizowane” oznacza rozbudowane i przebudowane.
Pozostałe zmiany, o charakterze merytorycznych doprecyzowań, zostały wprowadzone w obrębie punktu Uwagi metodologiczne i wynikają z przebiegu webinarów, zadawanych pytań i udzielanych odpowiedzi.
Zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowanym poradnikiem, a jeśli wprowadzone modyfikacje wzbudzą wątpliwości to zachęcamy do zadania pytań przez Centrum Konsultacyjne.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że ocenie będzie podlegać poprawność doboru wskaźników i realistyczność osiągniecia wartości docelowej, za co wnioskodawca może uzyskać maksymalnie 3 punkty. Nie w każdym przypadku działanie/ poddziałanie zaplanowane przez wnioskodawcę znajdzie odzwierciedlenie w zestawieniu wskaźników. W takim przypadku brak wskaźnika nie jest błędem.
Pełen tekst znajduje się TUTAJ